BLOGI

VAG IAT, part1


blank
blank

Räägime IAT’st (Intake Air Temp). See on õhu temperatuur sisselaske kollektoris, peale seda, kui õhk on läbinud kogu teekonna – õhuvõtt, turbo, intercooler (vahejahuti), torustik, segusiiber.
Miks IAT on oluline? Sest mida jahedam on õhk, seda tihedam ta on, seda efektiivsemalt töötab nii turbo, kui mootor ning seda rohkem teeb mootor lõpuks jõudu. Kuid mitte ainult. Lihtsustatult, kui IAT hakkab kontrollimatult tõusma, siis on vaja ka seadistust korrigeerida, et asjad tervena püsiks. Loomulikult toimub see mootori juhtajus automaatselt ning selle tagajärjel kukub mootori võimekus. Hõredama õhuga on ka turbo töö vähem efektiivne (sama rõhu saavutamiseks tõusevad turbo võlli pöörded), mis omakorda kuumutab asju veelgi rohkem ning mille tagajärjel tõuseb mootori EBP (Exhaust Back Pressure), mis on samuti väga halb.
Reegel on, et mida kõrgem on forsseerituse aste turbomootoril, seda kõrgemad nõudmised IATi osas.

Kuidas saada teada, kas IAT on normis või mitte? Seda saab teha ainult testides ja logides. Kui IAT tõuseb liiga kõrgeks või tõuseb liiga kiiresti, siis on ilmselgelt süsteem puudulik.


Siin on mõned näited probleemsest IAT olukorrast (kõik on VAG 2.0TSI MQB platvorm, IAT logi graafikud vasakul):
1. Seat Leon 2.0TSI 221kW. Logil on IAT 2 erinevast tõmbest – täisjoon originaal seadega auto ning punktiir stage2 (Milltek katiga DP, air intake) seadistusega. Kogu tõmbe pikkus mõlema seade puhul on sama, ca 12-13sek. Nagu näha, siis tegelikult on IAT juba kehvake originaalis, viimase 6sek jooksul tõuseb temperatuur +16C (25C>41C). Veel kehvem on olukord tuninguga, +22C (25>47C).
2. Golf R 2.0TSI 221kW. Originaal +16C (24>40), stage2 (Milltek katiga DP) +25-27C (26>51, 27>54).
3. Passat 2.0TSI 162kW. Originaal +13C (31>44), stage1 +19C (29>48).
Tendents kõigil näidetel sarnane, mis pole tegelikult üllatav, sest kõikidel nendel autodel on tehasest sama IC. Jah, täpselt sama vahejahuti on tehasest peal kõigil 1.8/2.0TSI MQB platvormi autodel vahemikus 132-221kW.

Aga mida siis teha, kui IAT liiga kõrgeks/ liiga kiiresti tõuseb?
Parim lahendus selleks on vahejahutuse parandamine. Vahejahuti modifitseerimise puhul tuleks kindlasti valida kvaliteedi, mitte hinna järgi. Vastasel juhul võib vabalt juhtuda nii, et jahutus läheb originaaliga võrreldes hoopis kehvemaks!
Samuti oluline on õhuvõtu eraldamine kuumast mootoriruumist – see puudutab neid lahendusi, kus paigaldatakse lahtise filtriga õhuvõtt otse mootori kõrvale.

Parim probleemi lahendus VAG MQB platvormile on siin.
Teiste meie poolt pakutavate mudelikohaste vahejahutitega saab tutvuda siin.

    Sinu kontaktid


    Auto andmed    Kütuse tüüp:BensiinDiisel    ×